PERSPEKTÍVA č. 3/2005

 

Naša zodpovednosť

Milí priatelia, bratia a sestry,

Letné dovolenkové mesiace prešli rýchlo a človek sa nestačí čudovať, že už je koniec jesene. Nie nadarmo sa striedanie ročných období prirovnáva k životu človeka. Keď má človek „-násť“ nevie sa dočkať dospelosti. Keď sa jej dočká, život plný povinností a sem tam aj s trochou radosti preletí tak neuveriteľne rýchlo, ako keď okolo vás preletí IC expres.

Podobne ako sa hovorí o pani Zime, ktorá sa pýta, čo si robil v lete, aj každý kresťan vie, že príde čas, kedy dostane podobnú otázku od Toho, ktorý je Stvoriteľom času i priestoru. Každý z nás raz bude skladať účty ako naložil s darmi, ktoré mu zveril jeho nebeský Otec. Je jedno, či to bol čas, schopnosti, alebo finančné prostriedky. V konečnom dôsledku je všetko Jeho – aj my. Nie vždy si to však uvedomujeme a častokrát sa správame ako majitelia, ktorí s ťažkým srdcom sem-tam niečo Pánu Bohu „darujú“ a v duchu si možno pomyslíme, že „je to strata“ (Mk 14,4).

Okrem osobnej zodpovednosti máme aj kolektívnu zodpovednosť – či naše zborové spoločenstvo spĺňa znaky cirkvi, tak ako nám ich Svätý Duch ukazuje v Biblii. Pretože Boh sa rozhodol vybudovať už tu na zemi zo svojich detí „svoj ľud“ (Tit 2,14) – jedinečné spoločenstvo založené na zvláštnych princípoch.

Apoštol Pavol hovorí o ňom ako o ľude, ktorý bol vykúpený s cieľom, aby robil dobré skutky – teda to, „čo je dobré a užitočné ľuďom“ (Tit 3,8). Pavol vie, že nám to nie je prirodzené, že sa to musíme učiť – aby sme neboli neužitoční (Tit 3,14). Samozrejme v prvom rade máme slúžiť bratom a sestrám (Gal 6,10). To je diakonia.

Apoštol Peter vidí kresťanov ako spoločenstvo kňazov slúžiacich Bohu. Sme Boží chrám, v strede ktorého prebýva sám Boh. A kresťania považujú za výsadu, že môžu hovoriť iným o cnostiach (kvalitách, veľkých skutkoch – podľa iných prekladov) Toho, ktorý ich povolal z tmy do svojho úžasného svetla. (1Pt 2,5.9-10) To je evanjelizácia a misia.

Apoštol Ján hovorí, že poznávacím znakom kresťanov je predovšetkým láska. Kto nemiluje, ten podľa Jána osobne nepozná Boha. (1J 4,7n). To je spoločenstvo lásky.

Pán Ježiš dopĺňa túto paletu popisov cirkvi konštatovaním, že je nepremožiteľná (Mat 16,18), že kresťania sú soľou spoločnosti a sú podobní rozsvietenému mestu na vrchu, ktoré nikto vo večernom čase, kto ide okolo, nemôže prehliadnuť. To je aktívna angažovanosť v spoločnosti. Pán Ježiš chce, aby boli kresťania v spoločnosti viditeľní a ich vplyv aby bol citeľný.

Treba pokračovať? Myslím, že sme si týmito niekoľkými citátmi z Písma nastavili dostatočne veľké zrkadlo, v ktorom môžeme vidieť svoju nedostatočnosť. Ak v nejakom ohľade nie som spokojný so spoločenstvom, v ktorom žijem, tak ten jediný správny postoj, ktorý by som mal zaujať je: „Čím môžem prispieť JA, aby sa naše spoločenstvo čo najviac podobalo tomu vzoru, ktorý máme v Svätom Písme?“ Obyčajne najväčším problémom v zbore sú tí, čo chcú len brať a nechať sa obsluhovať a nie sú pripravení dávať.

Nosnou témou tohtoročnej, už piatej misijnej konferencie je „Nemenné posolstvo v premenlivom svete“. Chceme sa navzájom povzbudiť, ako v dnešnej dobe zrozumiteľne pretlmočiť tú nádhernú, starú zvesť, že Boh miluje nás ľudí a že svoju lásku dokázal jedinečným činom, keď vzal na Seba naše hriechy a zaplatil za náš dlh voči Božej spravodlivosti.

Chceme si pripomínať, že príkaz ísť do celého sveta a získavať učeníkov pre Pána Ježiša platí aj pre kresťanov na Slovensku a že raz sa budeme zodpovedať aj z toho, ako sme tento príkaz plnili.


V tomto čísle Perspektívy nájdete aktuálne články a informácie. John Stackhouse sa vo svojom článku zamýšľa nad tým, čo robiť, aby naše slová pred neveriacimi zneli dôveryhodne.

Jarek Andrýsek v článku „Sú Kresťanské zbory cirkev?“ uvažuje, čo je cirkev, ako tento pojem používa Písmo a čo sa dnes pod ním všeobecne rozumie. Je to iste aktuálna téma a tento materiál môže poslúžiť ako podklad na prípadnú ďalšiu diskusiu.

Na Európskej konferencii Bratských zborov vo Wiedeneste, kde bolo Slovensko zastúpené početnou delegáciou (19), sme sa stretli s bratmi a setrami s rôznych krajín a dozvedeli sme sa, ako duchovne žijú, s čím sa boria. Okrem iného sme sa zoznámili aj s manželmi Mutenda zo Zambie. V časopise sa dočítate o ich misijnom projekte, pri ktorom sme im sľúbili konkrétnu pomoc a privítame aj Vašu účasť.

Rozhodli sme sa prihlásiť k dokumentu Wiedenestské vyhlásenie, v ktorom sa vyzývajú všetky Bratské zbory v Európe k intenzívnejšej misijnej a evanjelizačnej práci. Jeho text nájdete taktiež v tomto čísle Perspektívy.

Dočítate sa aj o prebiehajúcom biblickom vzdelávaní (BKZP) v Nitre, letnom tábore pre deti z mesta a nezabudli sme ani na najnovšie správy o Misijnom projekte prestavby chaty v Modre-Harmónii. Podnetné čítanie praje

Váš brat v Kristu Ľubomír Vyhnánek

začiatok   |   obsah   |   nasledujúci článok