PERSPEKTÍVA č. 1/2006

 

Chata v Harmónii

Už v januári začal na chate v Harmónii pracovný ruch. Skupina brigádnikov rozobrala drevený prístrešok (materiál sme dostali za odvoz) a materiál uložila na chate. Vo februári napriek mrazom začali vo vestibule výkopové práce schodiska do suterénu.

V apríli tím 9 mužov z Nemecka a USA pod vedením Craiga Borgarda, misionára v Lipsku, prišiel na 8 dní v apríli pomôcť s rekonštrukčnými prácami. Ubytovali sa v rodinách v Modre. A veru popasovali sa s prácou statočne. Rozobrali na jednom dvore zámkovú dlažbu, ktorú sme dostali do daru za odvoz a naložili na palety 230m2 kociek (23 paliet). Tie už čakajú v Harmónii na svoje konečné umiestnenie. Na chate vykopali sondy základov, ktoré požadoval statik, vykopali a zabetónovali základy pre prístavbu vstupného závetria domu. Koncom týždňa sa k nim pripojili aj domáci „pracanti“, niektorí prišli až z Nitry. Spoločne prekopali v skalnatom teréne asi 70m dlhý a 80cm hlbokú ryhu, kde položili káble do elektrického rozvádzača a komunikačné vedenie k vstupnej bráne.

Okrem práce (denne 8-9 hodín) bol čas na kontaktné akcie aj na evanjelizáciu na hodinách angličtiny v školách v Pezinku a Modre, kde sú Američania ešte stále atrakciou. Aj návštevy v Kresťanských zboroch mali dobrý ohlas. Evanjelizačné zhromaždenie v Pezinku i návštevy v zbore v Rači, Modre a Nitre boli príležitosťou spoznať našich hostí bližšie. Tiež sme sa mohli dozvedieť viac o budovaní nového zboru v Lipsku - nielen o stavaní budovy, ale i o nadväzovaní kontaktov s ľuďmi cez reagovanie na ich potreby a šírenie evanjelia praktickým spôsobom. Počas brigády sme sa s hosťami vzájomne zblížili. Niektorým sa u nás tak zapáčilo, že sľúbili návštevu zopakovať. (Viac informácií a fotiek na www.berea.sk/ch_brd1.htm.)

Ale ani domáci nezaháľali. Na chatu chodili brigády organizované rôznymi zbormi. Ich najbližší cieľ bol prehĺbiť klubovňu (bývalú kotolňu a sklad uhlia) v suteréne s plochou asi 50m2 o cca 1,2m a prekopať k nej spojovaciu chodby zo vstupnej haly. Potom spevniť základy, aby stavba udržala nadstavbu ďalšieho poschodia. To všetko v skalnatom teréne. Úloha hodná baníkov – ale brigádnici by svojím nadšením prekonali aj ich. O prácu so zbíjačkou bol veľký záujem a ani dievčatá sa nedali zahanbiť…

Na chate prebehol v júli aj jeden mládežnícky pobyt, kde asi 20 mladých pod vedením Ľuboša a Hely Vyhnánkovcov s plným nasadením (okrem ranného dvojhodinového štúdia o biblických princípoch manželstva) odpracovali denne 4-5 hodín v tvrdých podmienkach. A aby sa brigádnikom lepšie pracovalo, Rúben s Bohušom sprevádzkovali sprchovací kút s teplou vodou.

Ako bodka za pobytom bolo hĺbenie studne. Pretože cena energií vrátane vody neustále rastie, úžitkovú vodu sme chceli mať z vlastného zdroja. Na túto úlohu sme si netrúfli sami a objednali sme špecializovanú firmu. Táto za dva dni studňu navŕtala, vyvložkovala a otestovala jej výdatnosť. Takže na chate už máme vlastný zdroj úžitkovej vody z hĺbky 40 m.

studňa

A práce bežia ďalej. Ak dá Pán a budeme mať dostatok finančných prostriedkov, tento rok by sme radi dokončili spevňovanie základov a pristavali podkrovné poschodie. Ak viete o nejakej stavebnej firme, ktorá robí dobre a lacno, informujte nás. Ak máte záujem na stavbe nejako pomôcť, informujte sa o brigádach u Bohuša Javora (tel. 0905 249379). Cez leto takmer každý predĺžený víkend (Št-So) nejaká brigáda bude.

(Ľubomír Vyhnánek)
začiatok   |   obsah   |   nasledujúci článok