PERSPEKTÍVA č. 2/2004

 

Krajiny s najhorším prenasledovaním kresťanov

Severná Kórea (1) drží desaťtisíce kresťanov medzi 200 000 zatvorenými v pracovných táboroch pre politických väzňov. Je to najizolovanejšia a najviac utláčajúca krajina na svete, ale správy naznačujú, že podzemná cirkev naďalej rastie.

Saudská Arábia (2) vyžaduje, aby všetci jej občania boli moslimi. Dokonca aj cudzí štátni občania, ktorí tu pracovali, boli uväznení a vypovedaní z krajiny za tiché praktizovanie svojej viery.

Laos (3) a Vietnam (4) tvrdo prenasledujú kresťanov a často si nachádzajú zámienky na násilné zatváranie zborov. Mnoho ľudí z vietnamských kmeňov bolo zabitých.

Irán (5) zosilnil prenasledovanie kresťanov a rastúci počet ľudí je zatýkaný a zadržiavaný bez procesu.

Turkménsko (6) a Maledivy (7) sú moslimské krajiny, Bhután (8) je budhistický, ale všetky tri stavajú náboženské menšiny mimo zákon. V Myanmarsku (9), ďalšej budhistickej krajine, vidí skorumpovaná a utláčateľská vláda kresťanov ako ľahkú korisť pri sledovaní svojich zámerov.

Čína (10) sa stále pokúša (neúspešne) o kontrolu nad úžasným rastom cirkvi.

Protikresťanské krajiny s číslami 11-20 na zozname World Watch sú Somálsko, Pakistan, Afganistan, Komory, Sudán, Uzbekistan, Jemen, Eritrea, Egypt a Azerbajdžan.

Open Doors
 

Prenasledovanie a vojna v Somálsku

V novej vlne prenasledovania v Somálsku bolo viacero prípadov násilia proti kresťanom a pracovníkom charitatívnych organizácií. Najmenej štyria kresťanskí pracovníci zo západu boli zavraždení. Miestnych kresťanov považujú za odpadlíkov od Islamu a radikálna islamistická skupina vydala výnos požadujúci ich zabitie.

Toto nepriateľstvo je reakciou na ťah malej prenasledovanej komunity somálskych kresťanov, ktorá vyslala delegátov na mierové rozhovory v Keni, kde požadovali slobodu vyznania, slobodu zhromažďovania, slobodu pohybu a politického zastúpenia. Kresťanských delegátov prekrikovali moslimi tvrdiaci, že v Somálsku nie sú žiadni kresťania a tí, čo sa za nich vydávajú, musia byť zradcovia. Moslimi považujú kresťanstvo za náboženstvo svojho historického protivníka Etiópie a svojich bývalých koloniálnych pánov, Talianska a Británie.

Misijná a charitatívna práca v koloniálnom období viedla k vzniku nepatrnej kresťanskej komunity (500 – 1000 príslušníkov) na juhu. V roku 1972 bol majetok cirkvi a kresťanských inštitúcií znárodnený a v roku 1974 bola všetka misijná činnosť zastavená. Mnoho kresťanov ušlo do zahraničia kvôli vojnovým konfliktom a chaosu po kolapse Somálska v roku 1991. Cirkvi boli zatlačené do podzemia a vystavené prenasledovaniu. Odvtedy bolo mnoho veriacich uväznených a popravených. Väčšina kostolov je v ruinách.

Barnabas Fund
 

Misionári z Filipín

Filipíny sa stávajú významným národom vysielajúcim misionárov. Vďaka kultúrnej flexibilite Filipíncov, znalosti angličtiny a jednoduchému životnému štýlu je ich potenciál veľký. V súčasnosti je asi 300 000 filipínskych misionárov pracujúcich v inej kultúre, z toho jedna tretina v zahraničí.

Operation World
 

Protikresťanské aktivity v Indii

V Indii narastajú aktivity proti šíreniu evanjelia a snahy o prijatie zákonov proti konverzii na inú vieru. V jednom meste mládežnícky gang napadol muža, ktorý pokrstil desiatich obrátených. Zhodili ho z bicykla a zbili. Nemocničný personál ho odmietol prijať na ošetrenie. Napokon sa mu dostalo ošetrenia v nemocnici vzdialenej 100 km a ešte stále sa lieči zo svojich zranení.

Voice of the Martyrs
 

Náboženský útlak v Bielorusku

Evanjelikálnych kresťanov znepokojuje nesvätá aliancia medzi vládou a pravoslávnou cirkvou, ktorá sa usiluje o kontrolu nad všetkými náboženskými aktivitami a oživenie hodnôt zo sovietskej éry. Táto „oficiálna bieloruská ideológia“ sa má učiť v školách, univerzitách a pracoviskách cez médiá a pravoslávnu cirkev.

World Pulse
 

Kosovo

Po vojne v Kosove miestni kresťania a zahraniční misionári z Albánska nasledovali utečencov späť do Kosova. Odvtedy počet kresťanov v Kosove narástol z 80 na 800. Väčšina z nich sú teenageri, prevažne muži. Ženy majú menej slobody a len máloktoré môžu chodiť do zhromaždení. Islam v Kosove je viac kultúrny než náboženský, ale i tak vytvára atmosféru strachu, ktorá odrádza ľudí od zmeny náboženského presvedčenia.

Srí Lanka

Pred získaním nezávislosti v roku 1948 bola Srí Lanka pod 450-ročnou koloniálnou nadvládou Portugalcov, Holanďanov a Britov. Kvôli tomu je tu pomerne početná nominálne kresťanská komunita katolíkov i protestantov. Jej podiel na celkovom obyvateľstve však poklesol z 21% v roku 1722 na 7% v roku 1990 a pokles naďalej pokračuje. Príčinou je cudzorodý spôsob bohoslužieb, teologický synkretizmus, slabá misia a rozsiahla emigrácia „kresťanov“ kvôli civilnej vojne a protikresťanskému násiliu zo strany budhistov.

Ale napriek celkovému úpadku kresťanstva a eskalujúcej agresii protivníkov tu rastie počet evanjelikálnych kresťanov – z 50 000 v roku 1980 na 240 000 v roku 2000. Pred rokom 1980 tu vznikali v priemere sotva dva nové zbory za rok, ale odvtedy bolo založených viac než 700 zborov.

Operation World
 

Otroctvo v Sudáne

Otroctvo je v Sudáne moslimami široko praktizované a otrokmi sú bez výnimky unesení kresťania, mnohokrát deti. V jednom prípade bol chlapec braný na zodpovednosť, že stratil jednu z pánových tiav a jeho situácia sa zhoršila, keď ho prichytili, ako sa v jednu nedeľu vybral do kostola. Jeho pán mu pribil chodidlá a kolená na kus dreva a nechal ho na poli zomrieť. Našiel ho náhodný okoloidúci, zachránil a vyliečil. Chlapec, ktorý môže sotva chodiť, poslal do sveta túto správu: „Prosím, povedzte kresťanským deťom, aby sa modlili za deti v Sudáne.“

Voice of the Martyrs

začiatok   |   obsah