PERSPEKTÍVA 2008

 

Letom svetom …

Evanjelium v médiách

Mongolsko – Kresťanská FM rozhlasová stanica sa stala druhou najpočúvanejšou v hlavnom meste Ulánbátar. Pred 15 rokmi bolo v Mongolsku veľmi málo kresťanov, dnes sú ich desaťtisíce. (FEBC)

Egypt – nové kresťanské štúdio vytvorené v nevyužívanom byte vyrába zvukové a obrazové materiály profesionálnej kvality šírené aj cez internet. Väčšina obyvateľov Blízkeho východu je vo veku do 30 rokov a práve na nich je cielený program. Mladí moslimovia radi diskutujú ne internete, kde nedochádza k priamemu osobnému kontaktu. (MECO)

Severná Austrália – vďaka zapojeniu rôznych cirkví a organizácií môžu teraz všetky komunity domorodých aborigéncov v Arnhem Land počúvať kresťanské rozhlasové programy. Tejto odľahlej oblasti slúži aj Misijné letecké spoločenstvo, ktoré si získalo dobré meno a dôveru tamojšej samosprávy domorodcov. (MAF)
 

Marokánci v Španielsku

Hoci Španielsko je dnes katolícka krajina, od 8. do 15. storočia bola prevažne pod moslimskou vládou. Dnes je medzi 39 miliónmi obyvateľov menej než milión moslimov; mnohí z nich sú nedávni imigranti z Maroka. Zatiaľ sa im aktívne venuje iba málo kresťanov, ale v niektorých prístavných mestách boli ponúkané kresťanské knihy a DVD moslimom cestujúcim z alebo do Maroka. Niekoľko severoafrických kresťanov z moslimského prostredia teraz študuje v niektorých španielskych biblických školách. (30 Days)
 

Služba v Bolívii

La Palmera Centre (patriace k bratským zborom) je jedna z mála evanjelikálnych inštitúcií v Bolívii, ktoré sa naplno venujú humanitárnej činnosti, aby pomohli postihnutým rôznymi katastrofami. Za viac než 20 rokov venovali veľa podpory na zdravotnícku službu, potraviny, bývanie, vzdelávanie, poradenstvo a oddych. Holistický prístup k zdieľaniu evanjelia ocenila i bolívijská vláda a médiá.

Okrem praktickej pomoci chudobným má služba vplyv aj na miestne zbory. Veriaci si stále viac uvedomujú potrebu nielen kázania evanjelia, ale aj prejavovania praktickej kresťanskej lásky k blížnym. (Partnership)
 

Pomoc Sudánu

Misijné letecké spoločenstvo spolupracuje s cirkvami a misijnými organizáciami na obnove vzdelávacích ustanovizní v južnom Sudáne. Rodiny sa vracajú na svoje tradičné územia po dlhotrvajúcej občianskej vojne a ich deti potrebujú školy. Desaťročia skazy zanechali mnohé školy v rozvalinách, takže vyučovanie často prebieha pod stromami. Deti tiež dostávajú balíčky so základnými hygienickými potrebami.

Hoci mierová dohoda umožnila začať obnovu južného Sudánu, mnohí kresťania stále nedôverujú moslimskej vláde na severe. V niektorých oblastiach vládne jednotky znemožňujú kresťanom prístup k humanitárnej pomoci, kým neodrecitujú islamské vyznanie viery. (MAF/VOM)
 

Rast cirkvi

Medzi krajiny, ktoré zaznamenali v minulých desaťročiach výnimočný rast, patria aj moslimské krajiny Indonézia, Alžírsko a Irán a hinduistický Nepál. Odhadovaný počet kresťanov v Nepále vzrástol z 29 v roku 1959 na dnešných vyše 600 000. V Mongolsku, kde je hlavným náboženstvom šamanizmus a budhizmus, vzrástol počet kresťanov zo 4 v roku 1989 na dnešných 40 000. V komunistickej Číne, kde rast cirkvi nemá obdobu, sa odhaduje počet kresťanov na 70 a 100 miliónov.

Čo je menej dramatické, ale veľmi významné – dnes sú domáci veriaci kresťania v každej krajine severnej Afriky a Blízkeho východu. (Barnabas Fund)


začiatok   |   obsah   |   nasledujúci článok