PERSPEKTÍVA č. 2/2007

 

Na návšteve v Zambii

20. apríl - 5. máj 2007

Dva roky trvajúci partnerský vzťah Kresťanského centra Berea na Slovensku a Christian Resource Centre v Zambii dospel do ďalšieho štádia, keď sme po dvoch zbierkach na podporu zambijských evanjelistov dostali pozvánku na osobnú návštevu tejto juhoafrickej krajiny. Hoci to spočiatku nevyzeralo jednoducho, napokon sa otvorili všetky dvere a koncom apríla som sa mohol vydať na cestu. Nie kvôli safari alebo Viktóriiným vodopádom, ale na návštevu kresťanských zborov a stretnutie s domácimi pracovníkmi - evanjelistami a učiteľmi zborov.

Bratské zbory v Zambii si na budúci rok pripomenú už 110. výročie svojej existencie (existujú teda dlhšie než zbory na Slovensku a je ich tam vyše 1100); v roku 1898 sem prišiel z Konga misionár Dan Crawford.

Súčasné obdobie je prelomové, keď zbory dospievajú a preberajú zodpovednosť za evanjelizáciu a budovanie cirkvi. Závislosť na zahraničných misionároch trvala príliš dlho a prechod na nové formy práce nie je ľahký. Ale sú tu povzbudivé príklady toho, že aj Afričania dokážu niečo vybudovať a zodpovedne spravovať. Jedným z nich je práve Kresťanské zásobovacie stredisko (CRC), ktoré podporuje domácich pracovníkov.

Pri rôznych príležitostiach som mohol odovzdávať knihy, bicykle, stany a jeden megafón - viaceré veci zakúpené vďaka zbierkam, ktoré sme vyhlásili na dvoch misijných konferenciách. Zážitkom bolo aj stretnutie s mladým zambijským párom (bol som im aj na svadbe), ktorý odchádza slúžiť do Malawi.

Prvý týždeň som strávil v meste Solwezi, kde bol seminár pre pracovníkov. Ja som robil biblické výklady proroka Habakuka a listu apoštola Pavla Filipanom. Oboje bolo veľmi dobre prijaté; dobre tu rezonovala téma partnerstva v evanjeliu, ktorá preniká celým listom Filipanom. Ďalší bratia vyučovali o kázaní Božieho slova, o falošných náboženstvách a predmanželskom poradenstve.

Solwezi seminar

Navštívil som viac zborov: po anglicky hovoriaci Bethel Chapel v Chingole a Solwezi Central, kde ma prekladali do jazyka Luvale. Všetky ďalšie zbory (Chiwempala, Nchanga, Filibaba, Bulangililo) boli africké, hovoriace jazykom Bemba. Napriek jazykovým rozdielom bolo zrejmé, že Božie slovo má moc osloviť človeka každej doby a kultúry. Pre mňa ako kazateľa bolo veľkým povzbudením vidieť nefalšovaný záujem o Božie slovo. Úžasný spev v afrických zboroch je ťažké popísať slovami, podobne africkú pohostinnosť - to treba zažiť! K tým zábavnejším zážitkom patrí vidiecky zbor Filibaba, kde mi ako prejav pohostinnosti venovali misu sladkých zemiakov a živú sliepku.

Mesto Chingola v provincii Copperbelt je dostatočne „obslúžené“ misionármi. Navštívil som tu niekoľko zaujímavých miest. Misia Musenga je kresťanská tlačiareň a centrum, ktoré logisticky a organizačne podporuje prácu misionárov v teréne. Amano Christian School je internátna škola pre deti misionárov z veľkej časti Afriky. V Chililabombwe vyrastá v spolupráci bratských zborov s inými evanjelikálnymi spoločenstvami nahrávacie a rozhlasové štúdio. V Garnetone je kresťanské kníhkupectvo a v Kalulushi kresťanské konferenčné centrum patriace bratským zborom - práve tu prebiehala týždňová sesterská konferencia.

Každá návšteva bola svedectvom o tom, že Pán Boh koná svoje dielo napriek ľudskej slabosti a nedostatku finančných zdrojov. Naše „obmedzené možnosti“ by v Afrike vyzerali priam luxusne. Ak ich využijeme na Božiu slávu, iste zažijeme Božieho požehnanie prekonávajúce naše najsmelšie očakávania.

Peter Kozár

začiatok   |   obsah   |   nasledujúci článok