PERSPEKTÍVA č. 2/2006

 

 
Ján Číž:

Perspektíva (pohľad, zobrazenie)

Ján Číž

Perspektíva: v Krátkom slovníku slovenského jazyka nájdeme tieto oblasti použitia slova:

  1. zdanlivé zbiehanie sa rovnobežiek a zmenšovanie sa predmetov v diaľke; zobrazenie tohto javu: maľba s chybnou perspektívou; vtáčia perspektíva; žabia perspektíva;
  2. výhľady, nádeje (do budúcnosti): dobré perspektívy (hospodárskeho) rastu;
  3. stanovisko, hľadisko: posudzovať niečo z perspektívy budúcnosti.

Deskriptívna geometria definuje perspektívu ako znázornenie (premietanie) trojrozmerných objektov a ich priestorové rozloženie na dvojrozmernej ploche. Obyčajne sa na to používa lineárny perspektívny systém, ktorý vychádza z pozorovania, že objekty sa v diaľke zmenšujú a v líniách paralelných čiar sa zbiehajú (konvergujú) do jedného bodu. Perspektíva bola známa už starovekým Grékom a Rimanom. Potom sa vytratila až kým na začiatku 15. storočia taliansky architekt Filippo Brunelleschi znova neobjavil princípy lineárnej alebo matematickej perspektívy. Odvtedy až do začiatku 20. storočia sa stal prevládajúcou metódou vo výtvarnom umení. Keď bola vynájdená a zdokonalená fotografická technika a materiály, fotografia zaujala jeho miesto.

Santo Spirito Florencia
Interiér Santo Spirito, Florencia, projektovaný Filippom Brunelleschim, r.1436

Perspektívu z časového hľadiska s obľubou používajú najmä politici pred voľbami, keď predkladajú svoje videnie „budúcnosti“ pod ich vedením, svoju „perspektívu“. Aké „krásne zajtrajšky“ boli v knihách „vedeckého komunizmu“! Skutočnosť, ktorú sme prežili a dennodenne prežívame hovorí o niečom inom.

Hoci v Biblii (napr. prekl. Prof. Roháčka) sa slovo perspektíva nenachádza, je v nej opísaných nespočetne veľa pohľadov do budúcnosti. Jej perspektívy sú vyvážené, ako optimistické, tak aj pesimistické, teda také, aký je reálny život. Preto mám Bibliu rád a rád si ju čítam.

Bol to Pán Ježiš, ktorý na rozlúčku povedal svojím učeníkom v jednej vete obe stránky budúcnosti: Na svete budete mať súženie, ale dúfajte, ja som premohol svet. (J 16,33) Začiatok tejto reči je omnoho optimistickejší: … keď odídem a pripravím vám miesto, zase prídem a poberiem vás k sebe, aby ste aj vy boli tam, kde som ja? (Jn 14:3 -3 SEVP) Tieto a mnohé ďalšie verše Biblie platia pre znovuzrodených kresťanov.

Pán Ježiš nezamlčal pravdu o perspektíve neveriacich v Neho: Kto verí v neho, nebude odsúdený, ale ten, kto neverí, už je odsúdený, lebo neuveril v meno jednorodeného Syna Božieho. (J 3,18) Po právoplatnom rozsudku nasleduje trest: A ak niekto nebol nájdený zapísaný v knihe života, bol uvrhnutý do ohnivého jazera. (Zj 20,15)

Zdá sa, že Boh pre seba vo svojich plánoch nepoužíva metódu zobrazenia mimočasových skutočností do jednorozmernej časovej priamky (ako my chápeme čas lineárne plynúci z minulosti cez prítomnosť do budúcnosti). Mojžiš videl na vrchu skutočný stánok a nie jeho výkresy (2M 25,9 resp. 40). V časovom význame vie pri začiatku deja jeho priebeh a tiež koniec, pri narodení, život i smrť atď. (2Pe 3,8) Človek to nedokáže pochopiť, keď žije v čase, ktorého plynutie vníma ešte sploštenejšie v perspektíve, skôr retrospektíve.

Zobrazovanie v perspektíve je veľmi názorné, ale nesie v sebe skutočnosť skreslenia. Vzdialenejšie predmety (ale aj udalosti) sú stále menšie a menšie čím sa detaily strácajú.

Mladý človek, či skôr dieťa, nemá temer žiadny pohľad naspäť, má pred sebou veľkú neznámu perspektívu, starý človek má veľmi bohatú retrospektívu ale čím je starší, tým menšiu perspektívu.

Tieto zákonitosti sa nevzťahujú na ľudskú spoločnosť ako takú, lebo v nej sú obsiahnuté všetky generácie. V užšom pohľade mám na mysli spoločenstvo znovuzrodených kresťanov, kde má zmysel stanovovať si ciele v budúcnosti, mať víziu a za nimi ísť. Najmä tie, ktoré dal Pán Ježiš: Choďte teda, čiňte mi učeníkmi všetky národy, krstiac ich v meno Otca i Syna i Ducha Svätého a učiac ich zachovávať všetko, čokoľvek som vám prikázal. Ajhľa, ja som s vami po všetky dni, až do konca sveta. Amen. (Mt 28,19 - 20 SEVP) Ba dokonca apoštol Pavel bol kresťan s jasne vytýčeným pohľadom dopredu: Nie, milí bratia, ešte nie som taký, ale všetky svoje sily upínam na jediné: bez ohliadania sa do minulosti ženiem sa dopredu, k cieľu, aby som získal nebeskú odmenu život v Božej sláve. Veď k tomu nás Boh prostredníctvom Ježiša Krista povolal. (Fp 3,13-14)

Občasník Perspektíva, ktorý si rád prečítam, má úlohu vytyčovať a mapovať túto cestu evanjelia. Preto moja prosba znie: Nech Pán drží svoju ruku nad svojím dielom!


začiatok   |   obsah   |   nasledujúci článok