logo BEREA
  


  MODLITBY :: modlitebné námety
:: námety e-mailom
:: bratské hnutie 2003
:: IDOP 2004
 

Kresťanské centrum BEREA
Okružná 3190
900 01 Modra
 
berea@berea.sk
 
IČO: 30794358
 
Bežný účet:
IBAN SK55 1100 0000 0026 2901 0205
Účet na príspevky: IBAN SK42 7500 0000 0040 2506 9774
ďalšie detaily >

Modlitebný servis KC BEREA

Archív modlitebných námetov

Kresťanské zbory na Slovensku

52. týždeň (26. december 2022 - 1. január 2023)

Milí bratia a sestry,
v tomto týždni, poslednom v roku 2022 sa modlime za veriacich v zboroch v Novom Meste nad Váhom a Trenčíne aj zhromaždenia v Piešťanoch a Zemianskom Podhradí.


ČÍNA – VÝROČNÁ ONLINE KONFERENCIA

Pred 4 rokmi polícia v Čcheng-tu, hlavnom meste provincie S’-čchuan, vykonala raziu proti zboru kresťanov. Viac než 100 príslušníkov bolo zadržaných a obžalovaných z rôznych prečinov. Odvtedy boli zhromaždenia zboru zakázané, stretávali sa len v malých skupinách alebo online. Na 4. výročie policajného záťahu usporiadali veľké online stretnutie. Počas neho boli v priamom prenose zatknutí 2 starší bratia a obvinení z narúšania spoločenského poriadku. Napriek narušeniu stretnutie trvalo skoro 8 hodín, zúčastnilo sa na ňom vyše 1000 ľudí, zaznelo na ňom mnoho svedectiev a tiež privítali doma pastora, ktorý bol po 4 rokoch prepustený z väzenia.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

51. týždeň (19. - 25. december 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za Kresťanské zbory v Trnave, Seredi a Galante.


MALI – UNESENÝ MISIONÁR

Pred mesiacom zmizol v hlavnom meste Bamako nemecký misionár Hans-Joachim Lohre, ktorý slúžil v Mali 30 rokov. Polícia má indície, že bol unesený a zadržala niekoľko podozrivých z radov islamských extrémistov. Modlime sa za bezpečný návrat H-J a za ochranu ohrozených kresťanov v krajine.

Zdroj správ: Barnabas Fund


na začiatok

50. týždeň (12. - 18. december 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanský zbor v Nitre i malé miestne zhromaždenie v Čankove.


INDIA – ZATÝKANIE NA SVADBE

Polícia v štáte Uttarpradéš vykonala koncom novembra raziu a zatkla viac než 10 ľudí na svadbe pastorovej dcéry. Prišili na základe udania od hinduistických nacionalistov, že ide o „program zameraný na obracanie“. India má prísne zákony proti obracaniu na inú vieru, ktoré sa často zneužívajú proti kresťanom.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

49. týždeň (5. - 11. december 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za podkarpatské kresťanské zbory: Modra, Pezinok a Bratislava-Rača.


INDIA – ŠKOLA „NOVÁ NÁDEJ“

V chudobnej vidieckej oblasti severnej Indie bola v roku 2015 založená kresťanská základná škola. S pomocou rodiny, ktorá sa sem presťahovala z USA sa za 7 rokov podarilo vybudovať školu LIVING HOPE ACADEMY, kde sa učia deti od 1. po 8. triedu aj s internátom pre ubytovanie 77 žiakov. Slúžia aj hinduistickým, budhistickým a moslimským rodinám. Pomocou tejto školy a miestneho kresťanského zboru sa dostáva evanjelium k chudobným a civilizáciou nedotknutým ľuďom z rôznych etník a kmeňov.

Zdroj správ: Gospel Missions of India


na začiatok

48. týždeň (28. november - 4. december 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanské zbory Bratislava, Devínska Nová Ves a Šamorín aj malé miestne zhromaždenia na Záhorí.


KAZACHSTAN – PROBLÉMY S BANKOU

Letničný zbor Nový život má už 5 rokov opakované problémy s prístupom k bankovým službám. Začali sa, keď zbor prijal väčší finančný dar zo zahraničia ako príspevok na kúpu budovy. Trvalo 3 roky vrátanie konania pred súdom, kým sa prístup k účtu podarilo obnoviť. Napriek tomu problémy pretrvávajú, lebo zbor je na oficiálnom zozname „podozrivých“ organizácií ministerstva financií. Je to len jeden zo spôsobov, ako vláda šikanuje cirkev. K ďalším patria konfiškácie majetku, nútené zatváranie zborovej budovy a zatýkanie pastorov.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

47. týždeň (21. - 27. november 2022)

Milí bratia a sestry,
tento týždeň sa modlime za východné Slovensko: zbor v Batizovciach a zhromaždenia v Prešove a Vranove nad Topľou.


ETIÓPIA – MIER NA DOSAH

2. novembra bola podpísaná mierová dohoda medzi vládou Etiópie a rebelmi z regiónu Tigray. Ukončila 2 roky trvajúcu občiansku vojnu, ktorá stála státisíce životov a z miliónov ľudí urobila utečencov. Na oboch stranách konfliktu bolo zaangažované aj veľké množstvo kresťanov. Teraz je veľkou otázkou, ako vyvážiť túžbu po mieri s túžbou po spravodlivosti. Modlime sa za pokoj a Božie vedenie v mierovom procese.

Zdroj správ: Christianity Today


na začiatok

46. týždeň (14. - 20. november 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanské zbory a zhromaždenia na severe Slovenska – Martin, Turany, Krpeľany, Žilina, Čadca a Dolný Kubín.


MJANMARSKO – ARMÁDA PROTI CIRKVI

4 mladí muži utrpeli zranenia, keď armáda vystrelila granáty na budovu Kačinského teologického seminára, ktorý slúži baptistom od roku 1932. Bežné sú šarvátky medzi armádou a rebelmi z rôznych etnických skupín, ale už dlhšie tu bol pokoj, čo naznačuje, že útok na seminár bol úmyselný. Kresťania sú v Mjanmarsku často terčom útokov armády, ktorú tvoria najmä budhisti. Zničených alebo poškodených bolo takmer 100 kresťanských budov.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

45. týždeň (7. - 13. november 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor v Púchove i za miestne zhromaždenie v Nimnici.


FRANCÚZSKO – KONFERENCIA MLÁDEŽE

Rodina Packerovcov z Veľkej Británie slúži v prostredí bratských zborov vo Francúzsku. Nesú evanjelium osobne v rôznom prostredí vrátane väzníc, aj cez vydávanie literatúry. Budúci víkend budú na konferencii, kde sa stretne asi 100 mladých ľudí. Modlime sa za ich zdravú vieru a duchovný rast.

Zdroj správ: Echoes International


na začiatok

44. týždeň (31. október - 6. november 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor vo Zvolene a domov dôchodcov ÉLIM, i miestne zhromaždenia v okolí: Banská Bystrica, Hronec, Dúbravica, Sucháň a Lučenec.


UKRAJINA – UNESENÍ A PREPUSTENÍ

Opakovane sa objavujú správy o šikanovaní cirkví na ukrajinskom území okupovanom Rusmi. Medzi tými, čo ruskí vojaci uniesli, bol aj pastor zboru v Mariupole a jeho manželka; miesto ich výskytu bolo neznáme. Pred 2 týždňami boli znova prepustení. Modlime sa za svedectvo cirkvi v ťažkých podmienkach.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

43. týždeň (24. - 30. október 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Božie požehnanie pre zbory a zhromaždenia na hornom Ponitrí: Prievidza, Zemianske Kostoľany, Lehota pod Vtáčnikom a Horná Ves.


ŠPANIELSKO – MISIA A SLUŽBA ZBOROV

V meste Alcalá je už 11. rok kresťanská kaviareň, ktorá funguje aj ako komunitné centrum. Nie je ľahké nájsť ľudí, ktorí by sa o takú službu dlhodobo starali. Pokračujú aj pouličné evanjelizácie a kázanie s kreslením na tabuľu v centre Madridu; aj tu je čoraz ťažšie nájsť zapálených ľudí, čo by takú náročnú službu brali ako svoju prioritu. V novembri budú mať španielske bratské zbory spoločnú konferenciu, prvú od začiatku Covidu. Prosme v modlitbe o požehnanie Božieho diela.

Zdroj správ: Ken Barrett


na začiatok

42. týždeň (17. - 23. október 2022)

Milí bratia a sestry,
v tomto týždni sa modlime za veriacich v zboroch v Novom Meste nad Váhom a Trenčíne aj zhromaždenia v Piešťanoch a Zemianskom Podhradí.
Ďakujeme Pánovi za dobrý spoločný čas, vyučovanie z Božieho slova a povzbudenie svedectvami na 20. misijnej konferencii, ktorá bola minulú sobotu v Trenčíne.


ÍRSKO – ČO JE TO ZA PRÍBEH?

Zbory v celej krajine sa chystajú na 6-týždňovú celonárodnú evanjelizačnú kampaň „What’s the Story“. Modlime sa, aby tí, čo majú otázky o Bohu, Biblii, cirkvi a kresťanskej viere, mohli zistiť, že Kristus je odpoveďou na ich najhlbšie otázky a potreby.

Zdroj správ: Echoes International


na začiatok

41. týždeň (10. - 16. október 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za Kresťanské zbory v Trnave, Seredi a Galante.


BIELORUSKO – ZÁKAZ BOHOSLUŽIEB

Vo februári 2021 úrady zatvorili budovu zboru Nový život v Minsku. Veriaci sa odvtedy zhromažďovali každý týždeň vonku na parkovisku. V septembri tohto roka úrady zabránili aj tomu. Zadržali pastora zboru aj druhého, ktorý bol v zhromaždení na návšteve a vyrubili im vysoké pokuty vo výške dvojmesačnej mzdy. Úrady odmietajú všetky žiadosti o umožnenie zhromažďovania, či už vnútri alebo vonku, a hrozia likvidáciou zboru, čím by sa všetky jeho aktivity stali trestné. Modlime sa za dobré svedectvo prenasledovanej cirkvi.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

40. týždeň (3. - 9. október 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanský zbor v Nitre i malé miestne zhromaždenie v Čankove. V Nitre sú vďační za 5 veriacich, ktorí sa dali pokrstiť, z toho 2 z Ukrajiny.


EGYPT – ŠARÍA PROTI ADOPCII

Pred 4 rokmi koptský kňaz našiel v kostole odloženého novorodenca. Dieťa bolo zverené bezdetnému manželskému páru, ktorý sa 29 rokov modlil za zázrak. Chlapček bol pokrstený a dostal rodný list s menom svojich adoptívnych rodičov. Tento rok do toho zasiahli úrady: keďže podľa islamského zákona šaría je adopcia ilegálna a každý človek sa rodí ako moslim, chlapca rodičom vzali, zmenili mu meno a totožnosť na moslimskú a dali ho do sirotinca. Prípad sa však stal známym v spoločnosti a právnici ponúkajú kresťanskému páru pomoc v zápase o získanie chlapca späť. A v parlamente je návrh na úpravu legislatívy, ktorá by lepšie chránila práva kresťanských rodín.

Zdroj správ: Religious Liberty Prayer Bulletin


na začiatok

39. týždeň (26. september - 2. október 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za podkarpatské kresťanské zbory: Modra, Pezinok a Bratislava-Rača.


ALBÁNSKO – MISIJNÁ KONFERENCIA

Tento týždeň od pondelka do piatku sa koná v albánskom meste Drač misijná konferencia európskych bratských zborov. Je tu asi 160 účastníkov z 30 krajín, ktorí hľadajú v Božom slove a v spoločenstve obnovenú inšpiráciu a motiváciu pre službu v Božom kráľovstve. Modlime sa za Božie dielo v cirkvách a v misii na našom kontinente.

Zdroj správ: IBCM NETWORK


na začiatok

38. týždeň (19. - 25. september 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanské zbory a zhromaždenia na severe Slovenska – Martin, Turany, Krpeľany, Žilina, Čadca a Dolný Kubín.


SUDÁN – ZRUŠENÉ OBVINENIE

Hoci v Sudáne boli v roku 2020 zrušené zákony proti rúhaniu, štyria kresťania boli nedávno obvinení podľa neplatnej legislatívy a museli sa postaviť pred súd. Nasledovalo to za raziou proti jednému baptistickému zboru v júni. Sudca však v auguste ich obvinenie odmietol a prípad vrátil prokuratúre, ktorá teraz stiahla všetky žaloby proti nim. Ďakujme Pánovi za priaznivý verdikt a modlime sa za ochranu veriacich pred neprajným okolím.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

37. týždeň (12. - 18. september 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanské zbory Bratislava, Devínska Nová Ves a Šamorín aj malé miestne zhromaždenia na Záhorí.


BALKÁN – KONFERENCIE A PODPORA ZBOROV

Organizácia European Christian Mission má za cieľ spájať nasledovníkov Pána Ježiša a vystrojiť ich do služby zakladania a budovania zborov v Európe. V tomto období sa jej aktivity sústreďujú na Balkáne. O 2 týždne sa v Albánsku začína misijná konferencia európskych bratských zborov. Nasledovať budú návštevy misijných tímov v Albánsku, Kosove a Grécku a konferencia Európskej evanjelickej aliancie v Sarajeve. Modlime sa za Božie dielo v tejto časti kontinentu.

Zdroj správ: Simon Marshall


na začiatok

36. týždeň (5. - 11. september 2022)

Milí bratia a sestry,
tento týždeň sa modlime za východné Slovensko: zbor v Batizovciach a zhromaždenia v Prešove a okolí.


IZRAEL – ZÁPAS O SPRAVODLIVOSŤ

Mohammad el-Halabi, pracovník kresťanskej humanitárnej organizácie World Vision International v Gaze, bol obvinený zo spolupráce s hnutím Hamas, ktoré je považované za teroristickú organizáciu. Údajne mal spreneveriť veľké sumy peňazí určené na pomoc chudobným a venoval ich Hamasu, ktorý za ne budoval podzemné tunely do Izraela. Bol odsúdený na 12 rokov väzenia; proces už doteraz trval 6 rokov. Vzhľadom na okolnosti sú súdne spisy utajené, no mnoho skutočností spochybňuje verdikt súdu a čaká sa na odvolanie. Jedným z dôsledkov je, že už roky sa k chudobným v Gaze nedostáva žiadna pomoc.

Zdroj správ: Christianity Today


na začiatok

35. týždeň (29. august - 4. september 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor v Púchove i za miestne zhromaždenie v Nimnici.


ŠPANIELSKO – SLUŽBA NAVZDORY PREKÁŽKAM

Ken Barrett s manželkou Alison sa vrátili po čase strávenom v Anglicku naspäť do misijnej služby v Španielsku. Patrí k nej kázanie evanjelia na verejnosti, kresťanská kaviareň spojená so sociálnou prácou, práca s literatúrou a podpora miestnych zborov. Nedávno zomrela dôležitá spolupracovníčka z kaviarne a zostali po nej 2 deti na prahu dospelosti. Napriek vyššiemu veku využívajú na komunikáciu aj nové médiá, ako video a sociálne siete. Tu narážajú na technické problémy – zdá sa, že algoritmom spoločnosti Meta(Facebook prekáža kresťanský obsah ich posolstiev a viackrát im bol prístup zablokovaný…

Zdroj správ: Ken Barrett


na začiatok

34. týždeň (22. - 28. august 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor vo Zvolene a domov dôchodcov ÉLIM, i miestne zhromaždenia v okolí: Banská Bystrica, Hronec, Dúbravica, Sucháň a Lučenec.


UKRAJINA – CIRKEV POČÍTA STRATY

Pol roka trvajúci konflikt na Ukrajine spôsobuje veľké straty ukrajinským cirkvám. Od začiatku vojne prestalo fungovať asi 400 baptistických zborov. Niektoré zborové domy boli zničené alebo poškodené vojnou, no ešte väčšiu stratu spôsobuje odchod ľudí, kazateľov aj príslušníkov zborov. Je pred nimi úloha podobná Nehemiášovej – pracovať na obnove nielen múrov, ale aj Božieho ľudu.

Zdroj správ: Christianity Today


na začiatok

33. týždeň (15. - 21. august 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Božie požehnanie pre zbory a zhromaždenia na hornom Ponitrí: Prievidza, Zemianske Kostoľany, Lehota pod Vtáčnikom a Horná Ves.


BIELORUSKO – POKUTA ZA KRST

V októbri minulého roka zbor Živá viera v meste Gomeľ usporiadal krst v rieke. Podľa zákona však nie je dovolené vykonávať náboženské úkony mimo schválených miest; to platí aj pre registrované zbory. Pastor zboru bol oficiálne napomenutý a musel zaplatiť pokutu. V júli tohto roku mali krst v súkromnom bazéne, ktorý patri pastorovi; dôsledkom bola znovu pokuta. Pri dvojnásobnom porušení pravidiel behom jedného roka hrozí zboru odňatie registrácie. Deje sa to v krajine, kde je získanie povolenia na zhromaždenia mimo zborových priestorov veľmi komplikované a drahé.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

32. týždeň (8. - 14. august 2022)

Milí bratia a sestry,
v tomto týždni sa modlime za veriacich v zboroch v Novom Meste nad Váhom a Trenčíne aj zhromaždenia v Piešťanoch a Zemianskom Podhradí.


MAĎARSKO – TÝŽDEŇ EVANJELIZÁCIE

Tento týždeň slúži tím mladých ľudí z biblickej školy GLO v Škótsku v maďarskom meste Eger a okolitých dedinách. Modlime sa za vedenie Svätým Duchom a požehnanie pri rozsievaní dobrej správy.

Zdroj správ: Echoes International


na začiatok

31. týždeň (1. - 7. august 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanský zbor v Nitre i malé miestne zhromaždenie v Čankove.


EGYPT – DAV PROTI KOSTOLU

V roku 2016 vláda zriadila komisiu, ktorá mala posúdiť vyše 3700 žiadostí o legalizáciu dovtedy nepovolených cirkevných budov. Je to pomalý proces, ale odvtedy už asi 2000 kostolov a zborových domov dostalo oficiálne povolenie k prevádzke. Na mnohých miestach to viedlo k protestom moslimov. Pred mesiacom dav protestoval proti kostolu v Hornom Egypte, ktorý bol postavený pred 20 rokmi. Keď dostal kostol policajnú ochranu, hnev davu sa obrátil proti domom, podnikom a vozidlám kresťanov.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

30. týždeň (25. - 31. júl 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za Kresťanské zbory v Trnave, Seredi a Galante.


ŠPANIELSKO – HORÚCE LETO

Ken Barrett s manželkou Alison sa vrátili po krátkej prestávke v Anglicku do služby v Španielsku. Tu pomáhajú viesť miestny zbor a komunitné centrum, pracujú s literatúrou a s tímami mladých evanjelistov kážu evanjelium na verejnosti. Toto leto zápasia okrem obvyklých komplikácií aj s extrémne vysokými teplotami a obmedzeniami kvôli rekonštrukcii hlavného námestia v Madride. Prosíme o modlitby.

Zdroj správ: Ken Barrett


na začiatok

29. týždeň (18. - 24. júl 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za podkarpatské kresťanské zbory: Modra, Pezinok a Bratislava-Rača. Na chate v Modre-Harmónii práve prebieha hudobný tábor Fusion Rača pre dorast a mládež.


PAKISTAN – SMRŤ ZA RÚHANIE

V júni 2017 bol automechanik a kresťan Afšak Masih obvinený z rúhania jeho obchodným konkurentom a odvtedy je vo väzení. Teraz po 5 rokoch ho súd uznal za vinného a odsúdil na smrť obesením. Nižšie súdy často takto rozhodujú, aby sa zapáčili moslimským nátlakovým skupinám, a v konaní sa pokračuje pred odvolacím súdom. Pastor Zafar Bhatti bol odsúdený na doživotie tiež v roku 2017, keď ho obvinil moslimský duchovný a tento rok mu bol trest sprísnený na smrť obesením. Prosíme o modlitby.

Zdroj správ: Religious Liberty Prayer Bulletin


na začiatok

28. týždeň (11. - 17. júl 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanské zbory Bratislava, Devínska Nová Ves a Šamorín aj malé miestne zhromaždenia na Záhorí.


INDIA – KONANIE PRED NAJVYŠŠÍM SÚDOM

Najvyšší súd Indie sa má zaoberať petíciou, aby sa vyslovil a vydal usmernenie proti nenávistným prejavom a útokom na kresťanov a ich miesta zhromažďovania. V Indii sa odohrá každý mesiac asi 50 takých násilných útokov. Vlády jednotlivých federálnych štátov Indie im nevenujú dostatočnú pozornosť a útočníkom spravidla nič nehrozí.

Zdroj správ: Barnabas Fund


na začiatok

27. týždeň (4. - 10. júl 2022)

Milí bratia a sestry,
tento týždeň sa modlime za východné Slovensko: zbor v Batizovciach a zhromaždenia v Prešove a okolí.


UKRAJINA – ŠIKANOVANÉ ZBORY

Odkedy sa v roku 2014 Luhanská a Donecká oblasť dostali pod správu proruských separatistov, kresťanské zbory narážali na rôzne prekážky zo strany ozbrojených zložiek. Dnes v čase ruskej okupácie sa ich problémy prehlbujú. Vojaci v nich robia razie, konfiškujú vybavenie, legitimujú prítomných veriacich a požadujú rôzne dokumenty. Jeden zbor bol donútený opustiť svoju budovu. Bránia aj príchodu humanitárnej pomoci z Ukrajiny, Európy a Ameriky. Modlime sa za zbory pôsobiace vo veľmi ťažkých podmienkach.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

26. týždeň (27. jún - 3. júl 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanské zbory a zhromaždenia na severe Slovenska – Martin, Turany, Krpeľany, Žilina, Čadca a Dolný Kubín.


AFGANISTAN – PO ZEMETRASENÍ

Zemetrasenie v Afganistane si vyžiadalo vyše 1000 obetí na životoch. V nemocniciach je veľký nápor zranených. Potrebná je aj humanitárna pomoc, ku ktorej Taliban vyzval zahraničné organizácie. Medzi pomáhajúcimi je aj veľa kresťanov. Modlime sa za krajinu, za trpiacich aj pomáhajúcich, aby v Božej milosti zo zlého vzišlo niečo dobré.

Zdroj správ: Echoes International


na začiatok

25. týždeň (20. - 26. jún 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor v Púchove i za miestne zhromaždenie v Nimnici.


BLÍZKY VÝCHOD – VZDELÁVANIE SLUŽOBNÍKOV

Po dvojročnej prestávke sa v Turecku znova začínajú semináre pre pracovníkov zborov z Iránu, na ktorých sa ich stretne vyše 20. Modlime sa za ich ochranu na cestách aj od všetkých problémov, ktoré hrozia kresťanom v ich krajine.

Zdroj správ: Echoes International


na začiatok

24. týždeň (13. - 19. jún 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor vo Zvolene a domov dôchodcov ÉLIM, i miestne zhromaždenia v okolí: Banská Bystrica, Hronec, Dúbravica, Sucháň a Lučenec.


ČÍNA – STARŠÍ BRATIA VO VÄZENÍ

V novembri minulého roka urobila polícia raziu v zboroch cirkvi Early Rain, ktorá nadväzuje na službu brata Watchmana Nee, a zadržala dvoch starších bratov. Až koncom mája im bolo umožnené stretnúť sa so svojimi právnikmi. S odvolaním na Covid-19 im bolo odoprené aj potrebné liečenie. Modlime sa za Božiu posilu a povzbudenie pre nich.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

23. týždeň (6. - 12. jún 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Božie požehnanie pre zbory a zhromaždenia na hornom Ponitrí: Prievidza, Zemianske Kostoľany, Lehota pod Vtáčnikom a Horná Ves.


INDIA – ZATÝKANIE ZA KONVERZIU

Indický štát Karnataka je nateraz posledný, kde 17. mája vstúpil do platnosti zákon proti obracaniu na inú vieru. Hneď v ten istý deň začali hinduisti udávať kresťanov za „ilegálne obrátenie“ viac než 1000 ľudí z kmeňa Yerava, ktorých navštívili na kávovej plantáži a darovali im Biblie. Spája sa to s falošnými obvineniami, že kresťania od obrátených podvodne získavajú peniaze. Viacerí boli políciou zadržaní a väznení 14 dní. Teraz ich čaká proces podľa nového zákona proti konverziám.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

22. týždeň (30. máj - 5. jún 2022)

Milí bratia a sestry,
v tomto týždni sa modlime za veriacich v zboroch v Novom Meste nad Váhom a Trenčíne aj zhromaždenia v Piešťanoch a Zemianskom Podhradí.


NIGÉRIA – PROTESTY PO VRAŽDE

12. mája dvaja študenti dobili a upálili študentku Deboru Samuel za údajne urážlivú správu, ktorú poslala spolužiakom cez sociálnu sieť. Vyvolalo to odozvu v celej krajine, kde je násilie voči kresťanom aj zneužívanie zákona proti rúhaniu stále častejšie. Kým na juhu sa konali veľké demonštrácie, do ktorých sa zapojili tisíce zborov, na severe to boli len tiché spomienkové zhromaždenia zo strachu pred ďalším násilím zo strany moslimskej väčšiny.

Zdroj správ: Christianity Today


na začiatok

21. týždeň (23. - 29. máj 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanský zbor v Nitre i malé miestne zhromaždenie v Čankove.


UGANDA – OBRÁTENIE A ODPLATA

Biskup Amon Sadiiki, bývalý moslim, sa po obrátení stal pastorom, evanjelistom a apologétom. V apríli počas ramadánu vystúpil v debate s moslimami a 11 z nich sa obrátilo ku Kristovi. Ako cestoval na motorke domov, napadli ho rozhnevaní moslimovia vyzbrojení nožmi. Utrpel zranenia; od najhoršieho ho zachránili dvaja organizátori evanjelizačného podujatia, ktorí ho sprevádzali domov. Prosíme o modlitby zaňho i za jeho rodinu, ktorej sa tiež vyhrážajú.

Zdroj správ: Religious Liberty Prayer Bulletin


na začiatok

20. týždeň (16. - 22. máj 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za Kresťanské zbory v Trnave, Seredi a Galante.


MJANMARSKO – KRESŤANSKÉ ETNIKÁ OHROZENÉ

Od vojenského prevratu vo februári 2021 boli kresťania z národov Čin, Kačin a Karen na strane odporu (t. j. na strane násilím zvrhnutej vlády). Vojenská chunta stále stupňuje útoky na oblasti, kde žijú utečenci, odkázaní na humanitárnu pomoc. V Mjanmarsku ich je vyše 900 tisíc, z toho pol milióna sú kresťania. Nálety lietadiel bránia farmárom pracovať na poliach, mnohé cesty sú uzatvorené, banky zatvorené, dediny vypálené a zásoby potravín sa míňajú. Prosíme o modlitby.

Zdroj správ: Religious Liberty Prayer Bulletin


na začiatok

19. týždeň (9. - 15. máj 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za podkarpatské kresťanské zbory: Modra, Pezinok a Bratislava-Rača.


ČÍNA – NOVÉ OBMEDZENIA PRE CIRKEV

1. júna vstupujú do platnosti nové opatrenia, podľa ktorých bude na financovanie registrovaných cirkví dozerať tzv. Zjednotený front práce Čínskej komunistickej strany a Ministerstvo financií. Cirkvi tak nebudú môcť samostatne rozhodovať o svojom hnuteľnom a nehnuteľnom majetku. Medzitým pokračuje aj tvrdá kampaň na potlačenie všetkých neregistrovaných cirkví, ktoré sa stretávajú v domoch alebo prenajatých verejných priestoroch, ako aj prísna regulácia všetkého náboženského obsahu na internete.

Zdroj správ: Religious Liberty Prayer Bulletin


na začiatok

18. týždeň (2. - 8. máj 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanské zbory Bratislava, Devínska Nová Ves a Šamorín aj malé miestne zhromaždenia na Záhorí.


INDIA – NOVÁ PRIMÁTORKA

28-ročná kresťanka Priya Rajan sa zapísala do histórie, keď v marci nastúpila do úradu ako primátorka mesta Chennai, 4. najväčšieho v Indii. Stala sa najmladšou primátorkou a zároveň prvou zo skupiny dalitov, najnižšej vrstvy v indickom kastovom systéme. Modlime sa, aby jej Pán dal múdrosť a silu k dobrej službe v úrade, a aby jej zvolenie bolo povzbudením pre kresťanov, ktorí patria prevažne k chudobným a utláčaným obyvateľom Indie.

Zdroj správ: Barnabas Fund


na začiatok

17. týždeň (25. apríl - 1. máj 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanské zbory a zhromaždenia na severe Slovenska – Martin, Turany, Krpeľany, Žilina, Čadca a Dolný Kubín.


UKRAJINA – EVANJELIUM V KRYTE

Pri poplachoch v prípade náletov a raketových útokov ľudia nachádzajú útočisko aj s suteréne budovy misijnej organizácie v Ľvove. Jedna pracovníčka tu začala viesť „biblický tábor“ pre deti. Denne 12-20 detí počúvajú biblické príbehy, pozerajú filmy, hrajú sa s tvoria niečo pekné. Pomáha im to uniknúť pred traumou z hrôz vojny.

Zdroj správ: European Christian Mission


na začiatok

16. týždeň (18. - 24. apríl 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanské zbory a zhromaždenia na severe Slovenska – Martin, Turany, Krpeľany, Žilina, Čadca a Dolný Kubín.


TURECKO – ZÁUJEM O BIBLICKÚ LITERATÚRU

Kresťanské vydavateľstvo bratských zborov ukončilo knihou Zjavenia vydávanie komentárov ku každej knihe Biblie v turečtine. Záujem o dobrú literatúru neklesá a prichádzajú stále nové požiadavky o materiály k štúdiu Biblie. Modlime sa za múdrosť v rozhodovaní, čo vydávať, aj za pracovníkov v tejto dôležitej službe.

Zdroj správ: Derek M.


na začiatok

15. týždeň (11. - 17. apríl 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor v Púchove i za miestne zhromaždenie v Nimnici.


INDIA – SLUŽBA DEŤOM POTREBUJE REŠTART

Brat Sunny, známy aj zborom na Slovensku, slúži ako evanjelista a biblický učiteľ na Andamanských a Nikobarských ostrovoch v Bengálskom zálive. Prácu v zboroch sťažila pandémia Covid-19; teraz už fungujú normálne. Viac problémov je pri službe deťom. Po dvojročnej pauze sa stretávanie v biblických kluboch pre deti ťažko rozbieha. Prosíme o modlitby aj za bezpečie a zdravie služobníkov.

Zdroj správ: M. K. Sunny


na začiatok

14. týždeň (4. - 10. apríl 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor vo Zvolene a domov dôchodcov ÉLIM, i miestne zhromaždenia v okolí: Banská Bystrica, Hronec, Dúbravica, Sucháň a Lučenec.


INDIA – ŽIVÉ VODY EVANJELIA

Evanjelizačné vysielanie Živé vody (LWGB) založil v roku 1953 brat Harold McGregor z Nového Zélandu vo viere v Božie zaopatrenie a slúži už temer 70 rokov. Z rozhlasového vysielania v 8 jazykoch vyrástlo neskôr na televízny program a dnes i programy vysielané cez internet a mobilné aplikácie a oslovuje milióny ľudí. Záujemcom sú ponúkané online emauské korešpondenčné kurzy.

Zdroj správ: Gospel Missions of India


na začiatok

13. týždeň (28. marec - 3. apríl 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Božie požehnanie pre zbory a zhromaždenia na hornom Ponitrí: Prievidza, Zemianske Kostoľany, Lehota pod Vtáčnikom a Horná Ves.


INDIA – OBOZRETNOSŤ JE NAMIESTE

Vo viacerých štátoch Indie sa vyskytujú prípady kazateľov zatknutých za „presviedčanie ľudí k zmene náboženstva“. Niekedy do zboru prídu návštevníci so záujmom o kresťanstvo a Ježiša Krista, no potom sa ukáže, že to boli policajní provokatéri v civile, ktorí chcú neopatrného evanjelistu nachytať. Kresťania potrebujú veľa múdrosti k svedectvu.

Zdroj správ: Bridgeway Publications


na začiatok

12. týždeň (21. - 27. marec 2022)

Milí bratia a sestry,
v tomto týždni sa modlime za veriacich v zboroch v Novom Meste nad Váhom a Trenčíne aj zhromaždenia v Piešťanoch a Zemianskom Podhradí.


ČÍNA – NEOHROZENÁ EVANJELISTKA

Číňanka Žu bola vo februári zadržaná za opakované pokusy povedať evanjelium prezidentovi a jeho manželke. Vytrvalo čakala pri jednej pekinskej bráne, kým pôjde okolo, aby ho mohla osloviť. Stála tam s ručne písaným plagátom počas minulých rokov asi 50 krát a niekoľkokrát bola zadržaná a uväznená za „vyvolávanie nepokojov“. Minulú rok ju vyhnali pre jej evanjelizačné snahy z jej dediny. Modlime sa za statočné svedectvo čínskych kresťanov.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

11. týždeň (14. - 20. marec 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanský zbor v Nitre i malé miestne zhromaždenie v Čankove.


SUDÁN – OPÄTOVNÁ ISLAMIZÁCIA

Reformnú vládu zmietol vojenský puč a výsledkom je odmietnutie všetkých snáh o demokratizáciu a obmedzenie vplyvu islamu v mnohonárodnom Sudáne. Zhabaný majetok cirkví, ktorý im predošlá vláda vrátila, im nová vláda znova berie a zatýka kresťanov, ktorí sa voči tomu bezpráviu stavajú na odpor.

Zdroj správ: Bridgeway Publications


na začiatok

9. týždeň (28. február - 6. marec 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za Kresťanské zbory v Trnave, Seredi a Galante.


UKRAJINA – VO VOJNE

Každý už počul o Ukrajine, ktorú vo štvrtok napadli ruské vojská. Modlime sa za Ukrajincov. Mnohí ako utečenci opustili svoje domovy a hľadajú ochranu v iných krajinách vrátane Slovenska; medzi pomáhajúcimi je mnoho kresťanov ale aj iných ľudí dobrej vôle. Na druhej strane veľa misionárov sa rozhodlo zostať na Ukrajine a slúžiť trpiacim. Modlime sa za pokoj a spravodlivosť.

Zdroj správ: Echoes International


na začiatok

8. týždeň (21. - 27. február 2022)

Milí bratia a sestry,
prosíme o modlitby za podkarpatské kresťanské zbory: Modra, Pezinok a Bratislava-Rača.


ČÍNA – NESLOBODA NA INTERNETE

Sotva sa skončili Olympijské hry, keď sa pozornosť sveta sústreďovala na Čínu, a do platnosti vstupuje drastické opatrenie. Od 1. marca bude ilegálne zverejňovať na internete náboženské informácie bez zvláštneho povolenia od príslušného výboru komunistickej strany. Nebude teda dovolené organizovať podujatia, vysielať prenosy zo zhromaždení a ohlasovať evanjelium. Organizácie alebo jednotlivci, čo to porušia, budú mať znemožnený prístup k internetu a znížený „sociálny kredit“, čo im náramne skomplikuje život. Prosíme o modlitby.

Zdroj správ: Religious Liberty Prayer Bulletin


na začiatok

7. týždeň (14. - 20. február 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Kresťanské zbory Bratislava, Devínska Nová Ves a Šamorín aj malé miestne zhromaždenia na Záhorí.


NIGÉRIA – OKRADNUTÍ MISIONÁRI

Rodinu afrických misionárov, slúžiacich v kmeni Fulani, prepadla ozbrojená banda lupičov. Pod hrozbou násilia im vzali všetky peniaze, čo doma mali, aj dve motorky. S mačetou zranili suseda, ktorý im prišiel na pomoc. Že nešlo o obyčajnú lúpež, svedčí vyhrážka, že sa vrátia, ak otec rodiny neprestane kázať z Biblie. Modlime sa za statočných Božích svedkov napriek hrozbám.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

6. týždeň (7. - 13. február 2022)

Milí bratia a sestry,
tento týždeň sa modlime za východné Slovensko: zbor v Batizovciach a zhromaždenia v Prešove a okolí.


FRANCÚZSKO – ABECEDA EVANJELIA

Misionárska rodina Blackovcov z UK vo Francúzsku vedie kurzy pre arabské ženy, ktoré sa učia čítať a písať. Okrem získania dôležitej zručnosti pre život tu počujú evanjelium a pýtajú sa na veci, čo ich zaujmú. Modlime sa, aby táto služba priniesla dobré ovocie v ich životoch.

Zdroj správ: Echoes International


na začiatok

5. týždeň (31. január - 6. február 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanské zbory a zhromaždenia na severe Slovenska – Martin, Turany, Krpeľany, Žilina, Čadca a Dolný Kubín.


SUDÁN – MANŽELSKÉ PERIPETIE

Kresťanský manželský pár je súdený za cudzoložstvo. Pôvodne to bol moslimský manželský pár. Po tom, čo Hamoda v roku 2018 uveril v Krista, jeho manželka Nada požiadala o rozvod a manželstvo bolo rozlúčené, lebo zákon nedovoľuje, aby kresťan mal za ženu moslimku. Naopak by to bolo možné. V roku 2020 uverila aj Nada a o rok sa znova sa zosobášili. Nadini príbuzní ich však udali a podľa obžaloby jej konverzia nie je platná. Modlime sa za túto rodinu aj za sudánskych kresťanov žijúcich v ťažkých podmienkach.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

4. týždeň (24. - 30. január 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor v Púchove i za miestne zhromaždenie v Nimnici.


HAITI – OBEŤ GANGU

V piatok banditi zastrelili pred kresťanským kníhkupectvom v hlavnom meste Port-au-Prince koordinátora emauských biblických korešpondenčných kurzov Jeana Mathieu Chériné. Zostala po ňom vdova Ruth a tri siroty. Prosíme o modlitby za smútiacu rodinu i cirkev a za celú krajinu sužovanú násilím.

Zdroj správ: ECC


na začiatok

3. týždeň (17. - 23. január 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za kresťanský zbor vo Zvolene a domov dôchodcov ÉLIM, i miestne zhromaždenia v okolí: Banská Bystrica, Hronec, Dúbravica, Sucháň a Lučenec.


ETIÓPIA – KRAJINA V KRÍZE

Po dobu viac než 10 rokov si Etiópia užívala obdobie premeny. Rozišla sa s násilnou minulosťou a všestranne sa rozvíjala. Ale pre hlboko zakorenené pocity závisti medzi rôznymi kmeňmi a zásahy z iných krajín sa znova rozhoreli konflikty a hrozí totálna občianska vojna i rozpad krajiny. Pred niekoľkými rokmi sa odhadovalo, že rastúca cirkev v Etiópii bude zakrátko patriť medzi najpočetnejšie na svete; teraz je všetko ohrozené. Modlime sa za pokoj a zdravý rast cirkvi.

Zdroj správ: Bridgeway Publications


na začiatok

2. týždeň (10. - 16. január 2022)

Milí bratia a sestry,
modlime sa za Božie požehnanie pre zbory a zhromaždenia na hornom Ponitrí: Prievidza, Zemianske Kostoľany, Lehota pod Vtáčnikom a Horná Ves.


PAKISTAN – ÚNOS A NÁVRAT

V októbri 2000 bola 13-ročná Arzoo unesená z domu, donútená ku konverzii na islam a potom zosobášená s jej únoscom. Jej rodičia-kresťania dosiahli súdne anulovanie sobáša pre je nízky vek. Arzoo, vystrašená a zmanipulovaná jej novou „rodinou“, sa však nevrátila k rodičom, ale v útulku, kde ju mohli navštevovať. Až v decembri minulého roka úrady na jej žiadosť povolili, aby sa vrátila k rodičom. Tí však musia rešpektovať, že podľa zákona je teraz moslimka. Modlime sa za kresťanov v Pakistane, vystavených rôznym formám útlaku.

Zdroj správ: Hlas mučeníkov


na začiatok

1. týždeň (3. - 9. január 2022)

Milí bratia a sestry,
v tomto týždni sa modlime za veriacich v zboroch v Novom Meste nad Váhom a Trenčíne aj zhromaždenia v Piešťanoch a Zemianskom Podhradí.


TURECKO – NEZVYČAJNÁ CESTA K VIERE

Jeden mladý muž dostal od svojho starého otca knihu o islame, plnú kliatob a odsudzovania kresťanov. To v ňom prebudilo záujem dozvedieť sa viac o Ježišovi. Odpovede na svoje otázky našiel v kvalitnom časopise Miras, ktorý vydávajú tureckí kresťania, a po roku skúmania odovzdal svoje srdce Kristovi. Časopis je dobrým nástrojom evanjelizácie v krajine, kde sa presadzuje islamský nacionalizmus.

Zdroj správ: Bridgeway Publications


na začiatok  |  archív 2021